Konvenční elektroinstalace

Rozvody v bytech, domech a provozovnách. Spadá sem rozvod silnoproudu 230/400V (osvětlení, zásuvky, kuchyňské elektrospotřebiče, elektrická topení), dále rozvody anténního a telefonního signálu, zabezpečení, domovní telefony, termostaty…

ELEKTROINSTALACE MÁ BÝT PRAKTICKÁ

Představy o fungování Vaší nové elektroinstalace mi sdělíte při společné obhlídce objektu, pokud tápete, rád poradím, doporučím možná řešení a přidám užitečné tipy z praxe… 

Je dobré, abyste měli minimálně představu o budoucím umístění nábytku a spotřebičů. Pro snadnější zaznamenání instalace uvítám kopii okótovaného (s rozměry) půdorysu všech pater objektu – pokud nemáte, nevadí, nakreslím a změřím…

Po absolvování úvodní schůzky Vám vypracuji cenovou nabídku na provedení elektroinstalačních prací, včetně dodávky materiálu (více o cenách).

Pokud máte projektovou dokumentaci, není nutné absolvovat úvodní schůzku, pro vypracování cenové nabídky stačí, když mi zašlete její kopii.

PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE A REVIZE

Ideální situace je, když máte na elektroinstalaci v objektu zhotovenou projektovou dokumentaci. Pokud projektovou dokumentaci nemáte, můžete si ji nechat vypracovat dle skutečného stavu instalace dodatečně.

Pro nové instalace a rekonstrukce většího rozsahu je nutné nechat revizního technika vypracovat výchozí revizní zprávu. 

Firmy mají poté povinnost dělat pravidelnou revizi ve svých prostorech každý rok. Společné prostory bytových domů by měli být zrevidovány každých 5 let. V domácnostech revize povinná není, je však přesto vhodné nechat instalaci a spotřebiče alespoň jednou za 5 let zrevidovat. Lze tak předejít případným úrazům elektrickým proudem, či požárům. V případě pojistného plnění Vám určitě bude platná také…

ELEKTROINSTALACE POD POVRCHEM STĚNY

Kabely jsou uloženy do vysekaných žlabů ve zdivu (cihla/porobeton/panel) a překryty omítkou, ústrojí vypínačů a zásuvek je zapuštěno taktéž ve stěně (v instalační krabičce). Velmi často vedou kabely také v podlaze (v pvc chráničce), v podhledu, stoupačkou, popřípadě v připravených kabelových průchodech. V dřevostavbách a sádrokartonech se vedou kabely dutinami.

Velmi prašné, vyžaduje uplné vyklizení prostoru nebo velmi důkladné přikrytí nábytku a věcí uvnitř, které samozřejmě nesmí překážet při práci. Horní vodorovné plochy nábytku a podlahové krytiny musí být přikryty kartonem, celý nábytek pak igelitovou fólií. Je třeba mít na paměti, že i přes přikrytí a veškerou opatrnost může dojít k poškození věcí pod zakrytím (upadlé nařadí, ulítlý kus suti, atp…), proto doporučuji prostor vyklidit jak je to jen možné. Rozhodně musí být odstraněny veškeré předměty ze stěn (obrazy, hodiny, upomínkové předměty…)!

Kabely uložené ve vysekaných žlabech bodově zasádruji, zbylé povrchové úpravy zdiva provede Váš zedník. Pokuď z nějakého důvodu zedníka nemáte, mohu po domluvě upravit povrch stěn do čista (malta, štuk).

ELEKTROINSTALACE V POVRCHOVÝCH LIŠTÁCH

Tento typ elektroinstalace se většinou provádí při dodatečných instalacích přístrojů (svítidel, zásuvek, pečících troub…). Vyjímkou však nejsou ani instalace v celém objektu v lištách – k tomu se může přistoupit, například pokud není možné prostor dostatečně chránit před prachem nebo je na stěnách nelehce sundatelné obložení…

Lišty mají různé šířky, dle množství uložených kabelů. Všechny lišty se vyrábí v bílé barvě, několik málo rozměrů se vyrábí i v barevných variantách (světle hnědá, tmavě hnědá, světlé dřevo, tmavé dřevo). Bílé lišty se dají posléze přetřít běžnou malířskou barvou.


Zásuvky a vypínače jsou uloženy v povrchových instalačních krabičkách, které se také vyrábí v barevných variantách.

Výhodou této instalace je menší prašnost, než při sekání žlabů do stěny – neznamená to však, že by se to obešlo bez prachu, prostor musí být taktéž co nejvíce vyklizený.